- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Bearings
Bearings
Leading Distributor / Channel Partner of skf angular contact ball bearing, angular contact ball bearing, snl plummer block bearing housing, skf cylindrical roller bearing, angular contact cylindrical roller bearing and tapered roller bearings from Pimpri Chinchwad.
Skf Angular Contact Ball Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Bore Size | 20 mm |
| Product Brand | SKF |
| Sealing | One side seal |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Cage Material | Polyamide |
| Lubrication | Grease |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Angular Contact Ball Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Product Brand | SKF |
| Sealing | One side seal |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Bore Size | 20 mm |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number Of Rows | Single Row |
| Material | Mild Steel |
Features:
- Reliable
- Perfect finish
- Simple to use
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SNL Plummer Block Bearing Housing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Inner Diameter | 20 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Material Type | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Blue and Silver |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SKF Cylindrical Roller Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Material | Bearing Steel |
| Product Brand | SKF |
| Diameter | 20mm |
| Outer Diameter (mm) | 40mm |
| Number Of Rows | Single Row |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- High functionality
- Simple to install
- Longer life
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Angular Contact Cylindrical Roller Bearing
Product Price: Rs 2,156 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Product Brand | SKF |
| Outer Diameter (mm) | 40mm |
| Number Of Rows | Single Row |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Load type | Radial |
| Material | Stainless Steel |
| Seal | With Seal |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tapered Roller Bearings
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Bore Size | 10 mm |
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Rows | Single Row |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Seal | With Seal |
| Lubrication | Grease |
| Bore Type | Cylindrical |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sealed Spherical Roller Bearing
Product Price: Rs 128 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bore Size | 20 mm |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Single Row |
| Material | Stainless Steel |
| Seal | With Seal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Application | Automobile |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Precision Angular Contact Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Bore Size | 20 mm |
| Product Brand | SKF |
| Sealing | One side seal |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number Of Rows | Single Row |
| Material | Stainless Steel |
| Cage Material | Polyamide |
| Lubrication | Grease |
| Outer Groove | With Snap Ring |
| Application | Automobile |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Energy Efficient Industrial Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Shape | Circular |
| Outside Diameter | 40 Mm |
| Packaging Type | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Surface Finishing | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Temperature Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Miniature Ball Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Sealing | One side seal |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Product Brand | SKF |
| Material | Stainless Steel |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number Of Rows | Single Row |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carb Industrial Bearings
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Shape | Circular |
| Outside Diameter | 20mm |
| Packaging Type | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Surface Finishing | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Deep Groove Ball Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Product Brand | SKF |
| Sealing | One side seal |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Material | Bearing Steel |
| Number Of Rows | Single |
| Outer Diameter (mm) | 40 Mm |
| Lubrication | Grease |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Precision Bearings
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Material | Bearing Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Outside Diameter | 20mm |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Circular |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spherical Roller Thrust Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Inner Diameter | 40 mm |
| Load direction | Single Direction |
| Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Thrust Ball Bearing |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
Features:
High quality
Strong and reliable
Superior performance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Single Row |
| Load type | Radial |
| Inner Diameter | 15 mm |
| Seal | With Seal |
Yes! I am InterestedRequest A Callback