- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Condition Monitoring Products
Condition Monitoring Products
Providing you the best range of inspector 400 ultrasonic probe, skf cmin 400-k, wireless vibration sensor, skf vibration tester and microvibe p instrument with effective & timely delivery.
Inspector 400 Ultrasonic Probe, SKF CMIN 400-K
Product Price: Rs 30,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Probe size | 6mm |
| Transducer Type | Pressure Transducer |
| Brand | SKF |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Box |
| Phase | Three Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wireless Vibration Sensor
Product Price: Rs 30,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Brand | SKF |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
| Uses | Industrial |
| Packaging Type | Box |
Features:
- Consistency
- Easy to use
- Durable
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SKF Vibration Tester
Product Price: Rs 1,08,282 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | SKF |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220V |
| Power | 3kW |
| Color | Blue |
The SKF Machine Condition Advisor provides an overall “velocity” vibration reading that measures vibration signals from the machine and automatically compares them to pre-programmed International Organization for Standardization (ISO) guidelines. An “Alert” or “Danger” alarm displays when measurements exceed those guidelines. Simultaneously an “enveloped acceleration” measurement is taken and compared to established bearing vibration guidelines to verify conformity or indicate potential bearing damage. The SKF Machine Condition Advisor also measures temperature using an infrared sensor to indicate uncharacteristic heat.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Microvibe P Instrument
Product Price: Rs 30,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Model Name/Number | Fluke 805 ES |
| Brand | SKF |
| Usage/Application | Industrial |
| Display | LCD |
| Accuracy | 1.0 dB |
| Calibration | Automatic |
| Resolution | 1 dB |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback