- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Skf Ball Bearing
Skf Ball Bearing
Prominent & Leading Distributor / Channel Partner from Pimpri Chinchwad, we offer skf ball bearings, radial ball bearing and skf carb bearing.
Skf Ball Bearings
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing | Without Seal |
| Product Brand | SKF |
| Material | Stainless Steel |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number of Rows | Single Row |
| Radial Clearance | C2 |
| Bore Type | Cylindrical |
| Application | Automobile |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Radial Ball Bearing
Product Price: Rs 750 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Material | Chrome Steel |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Color | Silver |
| Thickness | 30mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SKF Carb Bearing
Product Price: Rs 130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Application | Automobile |
| Number of Rows | Single Row |
| Cage Type | Steel |
| Load type | Radial |
| Material | Stainless Steel |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Outer Diameter (mm) | 40mm |
| Seal | With Seal |
Yes! I am InterestedRequest A Callback