- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Sealing solutions
Sealing solutions
Sealed bearings can provide cost-effective and space-saving solutions for many applications. Sealed bearings include:
- Angular contact ball bearings with non-contact seals
- Single direction angular contact thrust ball bearings for screw drives with non-contact seals
- Double direction angular contact thrust ball bearings for screw drives with contact or non-contact seals
Rubber Oil Seal
Product Price: Rs 80 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Inner Diameter | 200 mm |
| Material | Rubber |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Impact Resistance | Yes |
| Tear Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Durability
- Perfect finish
- Optimum strength
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Bearing Sleeves
Product Price: Rs 150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Type of Part | Bearing Ball |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Circular |
| Inner Diameter | 20mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Tensile Strength | High |
Features:
- Perfect finish
- Quality approved
- Durable
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Axial Clamp Seals
Product Price: Rs 150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Usage/ Application | Industrial |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Tensile Strength | High |
| Shape | Round |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
O Ring Rubber Seal
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Material | Silicone Rubber |
| Thickness | 6 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Circular |
| Packaging Type | Box |
| Heat Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Seals and Customized Seals
Product Price: Rs 150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Inner Diameter | 20 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Red, Green |
| Tensile Strength | High |
| Outer Diameter | 40mm |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Reliable
- High strength
- Durable standards
Yes! I am InterestedRequest A Callback
V Ring Seal
Product Price: Rs 150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Material | Silicone Rubber |
| Thickness | up to 5 mm |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Heat Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback