- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Lubrication Systems
Lubrication Systems
Main areas of application are for mechanical engineering applications with demanding requirements for a defined lubrication: Ensuring a high degree of efficiency with minimal wear and long life, particularly in relation to tool spindles.
How it works: A flow of air inside a narrow tube teases a droplet of oil apart to form streaks that are then transported to the lubrication point. A nozzle continually supplies the bearing with oil in the form of fine droplets. The transporting air stream is practically oil-free upon leaving the bearing.
Components of an oil+air system:
- Oil+air metering unit with built-in piston distributors (injection oiler) - model OLA72 as an example
or
- Compact unit with gear pump and the set of valves required for pressure relief and limitation, with oil pressure switch, float switch and control unit - model OLA02 as an example
and
- Pressure control valve for air
- Pressure gauge for the air pressure
- Pressure switch for min. air pressure
- Oil streak sensor GS4011 or GS6011
Automatic Lubrication System
Product Price: Rs 30,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Load Capacity | 1 Litre |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Type | Oil Lubrication System |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Industrial |
Features:
- Safe
- Tamper proof
- Rust proof
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Single Point Automatic Lubricator System 24
Product Price: Rs 30,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Capacity | 250ml |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- High durability
- Easy handling
- Precisely designed
Yes! I am InterestedRequest A Callback