- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Helical Worm Geared Motor
Helical Worm Geared Motor
Our range of products include cast iron electric motors and helical worm geared motor.
Cast Iron Electric Motors
Product Price: Rs 45,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Power | 0.37 KW |
| Type | Single Phase Electric Motor |
| Horsepower | 0.5 HP |
| Speed | 750 rpm |
| No. of Poles | 2 |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 220 V |
| Mounting Type | Foot |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Helical Worm Geared Motor
Product Price: Rs 10,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Power | 0.12 KW |
| Rated Speed | 90 RPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220V |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback